KİŞİSEL ANTRENÖR / MASÖR

mocatal@hotmail.com

Personal Trainning

PERSONAL TRAİNİNG
Personel Training nedir?
Konusunda gerekli eğitimleri almış ve tecrübe ederek kendini geliştirmiş, profesyonel bir antrenörün (personal trainer’ın), antrenmanınız süresince sizinle birebir ilgilenmesi ve programınızın günlük olarak hazırlayıp takip etmesidir. Personal trainer size özel bir program yapabilmesi için; sizinle ilgili geniş ve doğru birçok bilgiye ihtiyaç duyar. Bu bilgiler ışığında sizin ne yapıp yapamayacağınızı tespit ederek, durumunuza uygun en iyi programı hazırlar ve uygular.
Antrenörünüzün çalışma süresi boyunca tüm dikkat ve ilgisinin sizin üzerinizde yoğunlaşmış olmasıyla, olabilecek en ufak yanlış hareket riski tamamen ortadan kalkacak, tüm hareketler eksiksiz ve doğru teknik ile uygulanacak, motivasyonunuz en üst düzeyde olacak, böylelikle istediğiniz form ve kondüsyona çok daha hızlı şekilde ulaşacaksınız. Personel Training'in en önemli özelliklerinden biri de planlanması ve uygulanması zor olan fonksiyonel egzersizleri, doğru ve güvenli yapabilme olanağı sunmasıdır.
Personel Trainer'ın takip etmesi gereken 4 basamak vardır.

  • Çalışmaya başlamadan önce hazırlayacağı, daha sonrada program boyunca kayıt altına alacağı ve tespit edeceği bilgilerden oluşan kapsamlı bir dosya.
  • Fizyolojik kapasitenizi ölçüp değerlendirebileceği bir test prosedürü, Vücut analizi.
  • Size uygulayacağı egzersiz programının içeriğinin hazırlanması.
  • Uygulanan programda yetenek ve becerilerinize göre planlanan hareketlerin değiştirilmesi ve geliştirilmesi.

Personel Trainer’da olması gereken özellikler nelerdir?
İyi bir "Personel Trainer" her şeyden önce konusunda gerekli eğitimleri almış ve tecrübe ederek kendini geliştirmiş olmalıdır. İyi bir gözlemleme ve anında değerlendirme yeteneğine sahip olmalı, egzersiz sırasında empati kurabilmelidir. Bilgisinin yanında aynı zamanda iyi bir Antrenman Partneri olmalıdır. Planlamanın yanında, her bir antrenmanı kendi içinde doğru değerlendirmeli, size psikolojik destek sağlayarak motivasyonunuzu üst düzeyde tutmalıdır. Egzersiz planlarken ve uygularken geniş ve yeterli hareket dağarcığını kullanarak, sizin yeni deneyimler kazanmanızı sağlamalıdır. Her bir egzersizi tamamladığınızda gerekli notları tutup bir sonraki antrenmanı planlarken bu bilgilerden yararlanmalıdır.


Neden Personel Trainer ile çalışılmalı?

  • Zaman kazandırır, hedeflerinize ulaşmanız konusunda egzersiz verimini artırır.
  • Hedeflerinize olan konsantrasyonunuzu ve motivasyonunuzu en üst seviyede tutar.
  • Sizi olası yaralanmalardan korur, güvenli egzersiz ortamı sunar.
  • Hareketleri uygularken doğru ve yerinde "feedback" alarak, hareketleri doğru yapmanızı ve tekniğinizi geliştirmenizi sağlar.
  • Egzersiz sırasında aklınıza takılan sorulara anında cevap almanızı sağlar.


Neden Kişiye özel ve bire bir egzersiz?
Günlük yaşam içinde bizi yoran, sağlığımızı olumsuz etkileyen ve strese sokan çok etken var. Yıllar geçtikçe bu etkenlerin giderek yoğunlaşması insanı ister istemez çeşitli çıkış yolları ve çareler aramaya yöneltiyor. Bu çarelerin başında spor yapmak geliyor. Fakat ne gibi bir spor yapılacak, gerçek ihtiyacınız ve psikolojiniz ne? Ne zaman, nasıl ve nerede yapılmalı?
Spor salonlarına giden kişilerin herhangi bir gelişme sağlayamadan bir iki ay devam edip sonra bırakmalarının en büyük nedeni, genelde kendi başlarına kalarak ve yeterli ilgiyi göremeyip bir de ihtiyaçları doğrultusunda planlanmış egzersiz programlarına sahip olamamalarıdır. Bu durum spordan uzaklaşmalara ve hedeflenen vücut formu ve sağlık düzeyine ulaşılamamasına neden oluyor.
Bu önemli konuda ilk olarak amaç önemlidir. Bazı kişiler sadece zayıflama amacıyla spor ve diyet yaparlar. Bazıları ise kilo almak amacıyla yapar. Bir kişi için oldukça hacimli ve kaslı olmak önemliyken bir başkası bunu çok itici bulabilir ve hafif kaslı, atletik bir vücudu tercih edebilir. Herkesin günlük yaşam uğraşı nedeniyle egzersize ayırabileceği zaman farklıdır. Bazıları haftada en fazla 2 gün 1 saat spora zaman ayırabilirken, bazıları haftada 5 veya daha fazla gün ve 2 saat ayırabilirler. Kişinin özel ve sosyal hayatı da doğru programlamada dikkate alınmalıdır. Sürekli ayakta ve hareket halinde bir işi olan kimseyle bütün gün bilgisayar başında ve oturarak çalışan kişinin durumu aynı değildir. Sadece evde egzersiz yapabilecek bir kimseye verilecek programla spor salonuna gidebilecek olan kişiye verilen program aynı olmayacaktır. Kişinin sağlık durumu, daha önce geçirdiği rahatsızlıklar, o andaki psikolojik ve sosyal durumu, vücut yağ ve kas oranı gibi veriler herkes için değişken olup, kişiye özel programlamada önemli rol oynarlar. Ayrıca kişinin yeme alışkanlıkları, çalışma ortamı, yemek saatleri, moral durumu gibi veriler de kişiden kişiye değişen önemli hususlardır. Öyleyse bunlar bilinmeden de doğru bir programlama yapılamaz. Bu nedenle size ait bu verileri toplayacak, yorumlayacak, size özel ve en doğru çalışma ve beslenme programlarını düzenleyecek, zaman içinde sizi gözlemleyecek ve karşılaştığınız sorunlarda sizin yanınızda olabilecek, gerçekten uzman kişilere ihtiyacınız olacaktır.